14. Nesil Raptor Lake Refresh İşlemcilerin Çıkış Tarihi Sızdı

Son haftalarda yoğunlaşan sızıntılarla birlikte Intel cephesinde bazı hareketlenmeler olacağını anlamıştık. Yeni sızıntılara bakacak olursak, şirket bu yıl bitmeden 14. Nesil Core işlemci serisini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Dönem dönem CPU taraflı sızıntılar yapan Enthusiastic Citizen (ECSM), Intel’in 14. Nesil işlemcilerini Ekim ayı ortasında piyasaya süreceğini iddia ediyor. Çinli medya kuruluşuna göre duyuru 17 Ekim ile 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mevcut 13. Nesil Raptor Lake işlemciler yenilenecek, “Raptor Lake Refresh” adıyla piyasaya çıkacak. Mimari aynı kalacak, yalnızca bazı geliştirmeler yapılacak. Mavi devin Meteor Lake masaüstü planlarını iptal ettiği konuşuluyordu. Ancak son sızıntılarda Meteor Lake-S ailesine ait bazı ibareler görmüştük. Diyeceğimiz o ki 14. Nesil masaüstü serisinde belirsizlikler çok fazla.

Raptor Lake Refresh, bir işlemci hariç olmak kaydıyla en son BIOS’a sahip mevcut tüm LGA1700 anakartlarla uyumlu olacak. Core i7-14700K’nın (8 performans ve 12 verimlilik çekirdeği) yeni bir yapılandırma kullanacağı ve bunun için yeni bir ürün yazılımı gerekebileceği söyleniyor.

Sızıntı kaynağı ayrıca Arrow Lake adı verilen yeni nesil masaüstü platformundan da bahsetti. Bu seriyle birlikte tamamen yeni bir mimari ve farklı bir soket (LGA-1851) sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx