Bilim Kurgu Filmlerinden Çıkmış Gibi: Apple Car Test Sürecinde

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, kurulduğu tarih olan 1 Nisan 1976’dan beridir her zaman sektörde gerçekleştirdiği inovasyonlarıyla ünlü bir şirket. Zamanına göre oldukça minimal tasarımlı bilgisayarlar, müzik dünyasının en büyük gelişmelerinden biri olan MP3 çalar ve ilk dokunmatik telefon olarak karşımıza çıkan iPhone’dan sonra, şirket marka de kendi kendine sürüş teknolojisine sahip ilk otomobili üretmek için kolları sıvıyor.

Yeni Apple Car test sürecine girdi.

Neredeyse 4 yıldır çeşitli anlaşmazlıklar ve hatalar sebebiyle ertelenen Apple Car projesi nihayet test aşamasına girdi. Her yıl en az bir kez ertelenen veya rafa kaldırılan proje, üç farklı ekibin elinden geçtikten sonra artık net bir plana kavuştu.

Yeni otomobil 200’den fazla sürücü ile test ediliyor.

Yeni aracında otonom sürüş teknolojisi başta olmak üzere birçok etkileyici özelliği barındırmak isteyen Apple, şu anda 67 farklı araç ve 201 farklı test sürücüsü ile çalışıyor. Sektördeki ünlü analistler, güncel test kapasitesinin her gün arttırıldığı ve yakında projenin resmi olarak duyurulacağı söylüyor.

Otonom sürüş ve daha fazlası

Amerikan teknoloji devi Apple, bahsettiğimiz gibi uzun bir süredir otonom sürüş teknolojisine sahip, yani bir şoföre ihtiyaç duymadan seyahat edebilen bir otomobil üretmeyi hedefliyor. Bu alanda birçok kez başarısızlığa uğrayan şirket, şu anda yeni teknolojiyi otomobiline entegre etmiş durumda. 

Sadece otonom sürüş değil, beraberinde birbirine bakan seyahat koltukları gibi özellikleri de aracında görmek istiyor. Dev firma, aracın iç tasarımına da özel bir önem veriyor ve yolcuların seyahat sırasında farklı aktiviteler yapabilecekleri bir ortam sunmayı hedefliyor

Yeni otomobil için 2026 yılı işaret ediliyor.

Her ne kadar test süreci içerisinde de olsa Apple’ın önünde daha çok uzun ve zor bir yol var. Şirket, otonom sürüş teknolojisini güvenli bir şekilde kullanabilse bile, diğer donanım ve tasarım unsurları düşünüldüğünde otomobilin daha bebek adımlarında olduğunu söyleyebiliriz. Şu an için otomatik sürüş alanında Xiaomi ile rekabet eden firma adına 2026 tarihinin ideal olduğu düşünülüyor.

Peki siz yaklaşan Apple Car hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, eski ürünlerinde olduğu gibi yeni otomobili ile de satış rekorları kırabilir mi? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir