Hollanda’da eyalet seçimlerini Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisi kazandı

Hollanda Senatosu’daki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçimlerini ülkede çiftçi protestolarının başladığı 2019 yılında sosyal medyada “ÇiftçiVatandaşTweet” etiketini başlatan ve 20 bin üyesi olan bir Facebook grubunun yöneticileri tarafından kurulan Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisi (BBB) kazandı.

AA’nın aktardığına göre, ülkede yaklaşık 13 milyon seçmenin, 12 eyalet meclisindeki 570 üyeyi belirlemek üzere 15 Mart’ta oy kullandığı sandıklarda sayım bugün tamamlandı. Buna göre, eyalet seçimlerinin galibi, seçime ilk kez katılan ve Temsilciler Meclisi’nde bir milletvekili bulunan BBB oldu. BBB partisi aldığı oylarla tüm eyaletlerde sandıklardan birinci parti olarak çıkarken, bunu elde eden ilk ve tek parti olarak ülke tarihine geçti.

HANGİ PARTİ, KAÇ ÜYE ÇIKARDI?

Sandıkların tamamının açıldığı seçimde resmi olmayan sonuçlara göre, öne çıkan partilerden BBB Partisi 139, Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) 63, Yeşil Sol (GL) 49, İşçi Partisi (PvdA) 46, Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) 42, aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) 34, Demokrat 66 (D66) 33, Hayvanları Koruma Partisi (PvdD) 26, Hristiyan Birlik Partisi (CU) 22, Sosyalist Partisi (SP) 22, aşırı sağcı JA21 Partisi 20, aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi (FvD) 15 üye çıkarırken geriye kalan üye sayıları ise diğer partilere dağıldı.

AŞIRI SAĞCI FVD EN ÇOK SANDALYE KAYBEDEN PARTİLERDEN BİRİ OLDU

Hollanda yasalarına göre, senatörler doğrudan halk tarafından değil, 12 eyalet meclisinde görev yapan 570 üyenin oylarıyla belirleniyor. Eyalet meclislerindeki üyelerin oylarıyla belirlenen, 30 Mayıs’ta yapılacak senato seçimlerinde eyalet meclisi seçimlerinin sonuçlarına göre, BBB’nin 16, VVD’nin 10, GL’nin 8, PvdA’nın 7, D66’nın 6, CDA’nın 5, aşırı sağcı PVV’nin 4, PvdD’nin 4, CU’nun 2, SP’nin 3, FvD’nin 2, 50 Plus Partisinin 1, Reformcu Devlet Partisinin (SGP) 1, Bağımsız Senato Grubu Partisinin (OSF) 1 ve ilk defa eyalet seçimlerine katılan aşırı sağcı JA21 Partisinin 3 ve Volt Partisinin 2 sandalye alması bekleniyor.

Başbakan Mart Rutte başkanlığındaki 4 partiden oluşan koalisyon hükümetinin ise azınlıkta olduğu mevcut senatodaki sandalye sayısı 32’den 23’e gerileyecek. Bir önceki eyalet seçimlerini kazanan aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi (FvD) ve koalisyon hükümet ortaklarından Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ise en çok sandalye kaybeden partiler oldu. Buna göre, PVV, FvD ve Ja21 ile birlikte aşırı sağcı partilerin toplam sandalye sayısının 17’den 9’a düşeceği senatoda toplam 75 sandalyeden 32 sandalyesi bulunan koalisyon ortakları VVD, CDA, D66 ve CU partilerinin sandalye sayısı da 23’e düşecek.

Senatoda bulunan 75 senatör, Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden geçen kanunları onaylama ve veto yetkisine sahip. Seçimlerin resmi sonuçları 23 Mart’ta açıklanacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir