Intel 14. Nesil Core serisinin tanıtım tarihi sızdırıldı!

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında tanıttığı 13. nesil Raptor Lake işlemcileriyle önemli bir başarı yakalayan Intel, olumlu gidişatı pekiştirmek adına yeni nesil işlemcileri için yola koyuldu. Ortaya çıkan son raporlar, serinin ortaya çıkış tarihini gösteriyor.

14. Nesil Core serisi lansmanı 17 Ekim ile 23 Ekim arasında gerçekleşecek

Enthusiastic Citizen (ECSM) tarafından ortaya çıkarılan rapora göre 14. Nesil Core serisi lansman programı, Core-K ve K olmayan modeller olarak ikiye ayrılıyor. Buna göre seri 17 Ekim ile 23 Ekim arasında gerçekleşecek etkinlik ile tanıtılacak.

Ayrıca raporda şirketin yol haritası da belirtiliyor. K olmayan modellerin 2024’ün ilk haftasında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Önemli kaynaklara göre bu CES etkinliğine bir işaret. Ayrıca raporda Arrow Lake adlı yeni nesil masaüstü platformundan da bahsediliyor.

Daha önceki raporlardan Meteor Lake-S masaüstü işlemcileri 35-65W’lık Core i5 versiyonlara ev sahibi olacağını biliyoruz. Bu yongalar, 125W TDP’li Core i9 işlemcilere hayat verecek olan Arrow Lake-S ile birlikte sunulacak. Her iki işlemci de yepyeni 800 serisi yonga seti platformunu destekleyecek.

Yeni Intel 800 serisi yonga seti platformu, Meteor Lake-S ve Arrow Lake-S dahil olmak üzere en az iki nesil boyunca Intel işlemcileri destekleyecek. Platform, mevcut LGA 1700/1800 soketini kaldıracak ve mevcut soketle benzer bir paket boyutuna sahip yeni LGA 1851 soketini kullanarak soğutucu uyumluluğunun bozulmadan kalmasını sağlayacak.Bu platform ayrıca Z890, H870, B860 ve H810 çözümleriyle gelecek. 800 serisi anakartlar ayrıca daha hızlı DDR5 belleğini de destekleyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx