İran’da kadınların futbol maçlarını izlemelerine izin çıktı

İran Futbol Federasyonu Başkanı Mehdi Taj, kadınların artık, birkaç nadir istisna dışında erkek futbol ligi maçlarını izlemelerine izin verileceğini duyurdu.

Mehdi Taj, İran liginin kura çekilmesi vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı açıklamada, “Bu sezonun ana özelliklerinden biri kadınların stadyumlara girebilecek olması” dedi.

16 takımlı erkekler ligi Ağustos ayında başlayacak.

İran İslam Cumhuriyeti, kırk yılı aşkın bir süredir kadınların erkek futbol maçlarına gitmesini yasaklıyor.

İran’da karar alma mekanizmalarında önemli bir rol oynayan din adamları, kadınların erkek atmosferinde bulunmaktan ve erkekleri spor kıyafetleri içinde, şort giyerken görmekten kaçınmaları gerektiğini savunuyor.

Mehdi Taj, İsfahan, Kerman ve Ahvaz şehirlerindeki bazı stadyumların maçlar sırasında kadın seyircileri ağırlamaya “hazır” olduğunu söyledi, ancak Tahran’daki herhangi bir stadyumun adını vermedi.

Ağustos 2022’de kadınların Tahran’daki bir futbol şampiyonası maçını izlemesine istisnaî olarak izin verilmişti.

YILLAR SONRA 2022’DE İZİN ÇIKMIŞTI

Ekim 2019’da 1979 İslam Devriminden bu yana ilk kez 4 bin kadar İranlı kadının Tahran’ın Azadi stadyumunda Kamboçya’ya karşı oynanan 2022 Dünya Kupası elemelerini izlemesine izin çıkmıştı.

Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA), kısa bir süre önce, bir kadın taraftarın ölümünden sonra İran’a kadınların stadyumlara sınırsız girişine izin vermesi çağrısında bulunmuştu.

Seher Hodayari adlı kadın, maça gitmek istediği için hapse atılmaktan korkması nedeniyle bir mahkemenin önünde kendini yakmıştı. Seher, erkek gibi davranarak stadyuma girmeye çalışmıştı.

Kadının ölümü büyük bir tepkiye yol açmış, birçok kişi İran’ın uluslararası maçlardan menedilmesi ve maçların boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. (Haber: DepoPhotos)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx