Park alanı değil rant alanı

İBB Meclisi temmuz ayı toplantılarında, Pendik Belediyesi’nden gelen plan değişikliği teklifini görüştü. 2017 yılında tasdiklenmiş olan imar planlarında park alanı olan, Yenişehir Mahallesi Eşref Bitlis Bulvarı üzerindeki 4012 ada 17 parselin önemli bir kısmının, bir başka yerdeki arazi ile takas edilerek “Akaryakıt ve Servis İstasyonuna” alınması teklif edildi. Plan değişikliği gerekçesinde AKP’li Pendik Belediyesi, başka yerdeki arazinin koruluk alanda kaldığı ve üzerinde yetişkin ağaçlar bulunduğu, yapı yapılamayacağı için Belediye mülkiyetinin korunmasının amaçlandığı belirtildi.

PLANLAMA RET VERDİ

Pendik Belediyesi’nden gelen plan değişikliği teklifini değerlendiren İBB Planlama Müdürlüğü, kendi görüşünü de ekleyerek İBB Meclisi’nin onayına sundu. İBB Planlama Müdürlüğü özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Teklif her ne kadar Pendik Belediyesi mülkiyetinde kalan parseller arası fonksiyon değişikliği olarak hazırlanmış olsa da, teklifin iki ayrı nazım imar planı kapsamına girdiği ve iptal edilen Park Alanı fonksiyonuna konum özellikleri, hizmet etki alanları ve yaya erişim mesafeleri de dikkate alındığında, planlanan Park Alanı’nın eş değer alan olamayacağı, 4012 ada 17 parselde iptal edilen Park Alanı’na eş değer alan ayrılmadığı ve teklifin bu yönüyle Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı aykırı nitelik taşıdığı…”

AKP GRUBU TEKLİFİ UYGUN BULDU

İBB Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu, AKP’li Pendik Belediyesi’nden gelen teklifi, İBB Planlama Müdürlüğünün olumsuz görüşüne karşın uygun gördü. CHP ve İyi Parti gruplarının ret oyu verdiği teklif, AKP ve MHP gruplarının oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx