Büyükelçiliklerden ‘6 Şubat’ mesajı

6 Şubat 2023 tarihinde sabah saat 04.17’de meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin yıl dönümünde Türkiye’deki bazı ülkelerin misyon temsilci ve temsilcilikleri baş sağlığı ve dayanışma mesajları yayınladı. Depremin yıl dönümüne ilişkin mesajlar şöyle:

ABD’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JEFFRY L. FLAKE

“Bundan bir yıl önce 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve Türkiye’yi sarsan yıkıcı depremlerin birinci yılında yüreğim buruk bir şekilde ve derin bir dayanışma duygusuyla sizlerin karşısında bulunuyorum. Bu üzücü hadisede yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor; depremden etkilenen toplulukları ve Türk halkının depremler karşısında gösterdiği dirayeti unutmuyoruz. O gün yaşanan hadiseler, Türk halkının yüreğinde ve zihninde silinmez bir iz bırakmıştır. Depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına en içten taziyelerimizi iletiyor; yaşanan trajedinin ardından güçlüklerle baş etmeyi sürdürenlerin duygularını derinden paylaşıyoruz. Depremleri takip eden gün ve haftalarda deprem bölgesini ziyaret ettiğimde, Türk halkının sergilediği birliği ve dirayeti ilk elden görme imkanım oldu. Sıkıntılı zamanlarda dostlar birbirine destek olurlar. Türkiye, yaşanan insani krizler karşısında nasıl dünyanın yardımına koşmuşsa dünya da depremler Türkiye’yi sarstığında aynı şekilde karşılık vermiştir. Türkiye’nin toparlanmasına yardımcı olmak yönündeki kararlılığımızı sürdürmekteyiz. Depremlerin ardından ABD, uzun zamandır müttefiki ve dostu olan Türkiye’yi desteklemek için derhal harekete geçmiştir. ABD’nin Türkiye’ye geçen yıl sağladığı resmi yardım 235 milyon doları aşmıştır. Bu yardımlar, kentsel arama ve kurtarma ekiplerinden insani yardım malzemelerine kadar geniş bir kapsama sahiptir. ABD, deprem bölgesinde yeni projelere ve değişim programlarına ilave 1 milyon dolarlık bir ek kaynak sağlamaktadır. İki ulusun iş birliği, ABD ve Türkiye arasındaki sarsılmaz bağı yansıtmaktadır. Türkiye’nin yanında olmaya devam ediyoruz.”

UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VASYL BODNAR

“Maalesef Ukrayna halkı olarak enkaz ve yıkımı savaş gibi korkunç bir tecrübe ile deneyimliyoruz. Her enkazın beton yığının ötesinde, yüzlerce can, onlarca yaşanamamış çocukluk demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle depremin ilk saatlerinden itibaren Türk halkına yardım için seferber olduk, arama kurtarma ekiplerimizi gönderdik. Allah hiç kimseye kaldıramayacağı yük vermezmiş derler. Türk halkının kadim ve dayanıklı olduğunu bilirdim ama, deprem sonrası Kahramanmaraş’ı ziyaret ettiğimde halkın dirayeti ve her şeye rağmen taşıdığı umut karşısında şaşkın kaldım. İnsanlar onca acının içinde hayata tutunacak neden bulmuştu. Ve bugün asrın felaketi olarak adlandırılan trajedinin yıl dönümünde şehirlerin yeniden inşa edilmeye devam ettiğini gözlemliyoruz.”

FRANSA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ISABELLE DUMONT

“6 Şubat’taki korkunç depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin tüm çalışanlarıyla birlikte depremde hayatını kaybedenlerin hatıralarını saygıyla anmak ve ailelerine dayanışma mesajı göndermek istiyorum. Fransa, 6 Şubat günü depremin hemen akabinde sabahın ilk saatlerinde harekete geçti. Ve o günden sonra seferber olmaya devam etti ve bundan sonra da devam edecek. Sevgili Türk dostlarım, Fransa Türkiye’nin yeniden inşa etme çalışmalarına yardım etmek için seferber olmaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda da yanınızda olacağız. Beraberiz, dayanışma içindeyiz.”

DANİMARKA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DANNY ANNAN

“Bir yıl önce Türkiye’yi vuran yıkıcı depremlerde hayatını kaybedenleri, yaralananları ve yaşamları altüst olanları saygıyla anıyorum.”

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ NIKOLAUS MEYER-LANDRUT

“2023 Şubatında meydana gelen yıkıcı depremlerin üzerinden bir yıl geçerken AB, yitirilen hayatlar için tuttuğu yasta tüm Türkiye’nin yanındadır. Ülke tarihinin şahit olduğu en kötü yıkımlardan biri olan bu depremler hepimizi derinden sarstı. Bir yıl önce AB ve üye devletler derhal adım atarak kurtarma ve sıhhiye ekipleri ile sahra hastanesi ve malzeme yardımları gönderdiler. Yeniden inşa çabalarının desteklenmesine yönelik ciddi bir fon kaynağının yaratılması için uluslararası toplumun harekete geçirilmesine yardımcı olduk ve taahhütlerimize olan bağlılığımızı koruyoruz. AB ve üye devletler belediye altyapısı, sosyo-ekonomik destek, eğitim, sağlık ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda sürdürülen yeniden inşa çabalarında yer almaktadır. Türk halkına en derin taziyelerimi iletirken, destek ve dayanışma mesajımızı da bir defa daha yineliyorum.”

RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

“Tam bir yıl önce bugün 6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler nedeniyle Türk halkının acısını paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Rusya, arama-kurtarma ekibini göndererek Türkiye’nin yardımına koşan ilk ülkelerden biriydi.”

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

“Hayatını kaybedenleri ve depremden etkilenenleri unutmuyor, tüm bölgenin yaralarının en kısa zamanda sarılmasını umuyoruz.”

“NORVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ”

Bugün, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin üzerinden bir yıl geçti. En derin başsağlığı dileklerimiz ve düşüncelerimiz depremden etkilenenlerle birlikte.

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

“6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli deprem, ciddi can kaybına ve ekonomik zarara yol açtı. Çin Hükümeti ve halkı, bu acı olaya derin üzüntü duyarak ilk andan itibaren başsağlığı dileklerini iletti ve özverili yardımları her iki ülkenin halkları arasındaki güçlü dostluğu vurguladı. Geçen bir yıl içinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hükümeti liderliğinde, Türk halkı birlik ve dayanışma içinde çalışarak afet bölgesinin yeniden inşası konusunda olumlu adımlar attı. Afet bölgesindeki insanların çalışma hayatı, çocukların eğitimi ve diğer alanlarda normalleşme süreci başladı. Bu zorlu deneyimden güçlenmiş olan Türk milletinin ve bölge sakinlerinin yaşam koşullarının daha da iyileşeceğine inanıyoruz. Çin tarafı, Türkiye ile olan ilişkilerine büyük önem vererek, Türk halkının afet sonrası yeniden yapılanma çabalarına destek olma konusunda yardımlarını sürdürmeye hazırdır. Türk hükümetiyle ortak gayretle, insanlık için ortak kader topluluğunun inşasına olumlu katkılarda bulunmayı sürdürmeyi arzu ediyoruz.”

İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ

“Türkiye ve Suriye’yi vuran yıkıcı depremlerin üzerinden bir yıl geçti. İsveç, meydana gelen depremlerden bir yıl sonra da Türkiye’nin yanında olmaya devam ediyor.”

BİRLEŞİK KRALLIK BÜYÜKELÇİLİĞİ

“6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde, etkilenen herkese ve tüm Türkiye’ye bir kez daha taziyelerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir