Netanyahu dünyaya meydan okudu… Lahey bizi durduramaz

24 binden fazla Filistinlinin öldüğü savaşın sona erdirilmesi için İsrail üzerinde baskı artıyor. Ancak Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail’in çatışmaları durdurma yönündeki çağrıları göz ardı edeceğini ve potansiyel olarak baskıyı arttıracağını açıkça belirtti. Gazze savaşının 100’üncü günü dolayısıyla bir konuşma yapan Netanyahu, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) devam eden soykırım davasının “kendilerini durdurmayacağını” söyledi.

GÜNEY AFRİKA’YA TEPKİ

“Kimse bizi durduramayacak; ne Lahey, ne Şer Ekseni, ne de başka hiç kimse” ifadelerini kullanan Netanyahu, İsrail’e yönelik soykırım suçlamasının “ulusların tarihindeki ahlaki bir düşüklük” olarak nitelendirdi. Güney Afrika, İsrail’i soykırımla suçlayarak Lahey’de dava açtı, mahkemeden saldırıların durdurulması yönünde karar çıkarılmasını istedi. Soykırım davasının yıllarca sürebileceği beklenirken, İsrail’e karşı atılacak geçici adımlara ilişkin kararın birkaç hafta içinde çıkacağı öngörülüyor. UAD’nin kararları, bağlayıcı olmasına karşın mahkemenin yaptırım aygıtı bulunmuyor.

NAZİ SUÇLAMASI

İsrail ordusunun, Gazze’deki Hamas kamplarında Nazi lideri Adolf Hitler’in “Kavgam” adlı kitabını bulduklarını öne süren Netanyahu, UAD’de Güney Afrika ve ona destek veren ülkeleri de “Yahudilere yeni bir Holokost uygulamak için gelen Hamas’ın temsilcileri” olmakla suçladı. İsrail Başbakanı “Bu uluslararası karalama kampanyası ne elimizi gevşetecek ne de sonuna kadar mücadele kararlılığımızı zayıflatacak” şeklinde konuştu.

ORDUYA EK BÜTÇE

Konuşması sırasında Netanyahu, İsrail’in savunma bütçesinde “büyük” bir artışa gideceklerini de açıkladı. İsrail Başbakanı, bağımsız bir savunma sanayi kurma hedefiyle yatırımları artıracaklarını söyledi.

MISIR İLE PHİDELPHİA KRİZİ

– İSRAİL lideri Netanyahu, daha önce de birkaç kez dile getirdiği Gazze’de savaş sonrası Mısır sınırının kontrolünü ele alma planını, dün de tekrarladı. Mısır ile Gazze sınırındaki 14 km’lik Philadelphia (Salahaddin) Koridoru’nda kontrol sağlanmadan “Hamas’ın ortadan kalkmayacağını” iddia etti. Netanyahu’nun açıklamasına Kahire’den “Mısır, kendi sınırlarını tamamen kontrol ediyor ve bu konu, ilgili ülkeler arasındaki anlaşmalarına tabidir” tepkisi geldi. Mısır ile Gazze Şeridi arasında yer alan, birkaç yüz metre genişliğinde ve 14 kilometre uzunluğunda olan Philedelphia Koridoru, 1979 yılında İsrail ile Mısır arasında imzalanan barış anlaşmasıyla İsrail güçlerine bırakılmıştı. Koridorun kontrolü, 2005’te İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesinin ardından Hamas’a geçti.

OPERASYON SİNYALİ

Bu arada Amerikan Wall Street Journal gazetesi, İsrail’in Gazze’nin Mısır sınırına bir operasyon hazırlığı içinde olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan İsrailli ve Mısırlı yetkililer, İsrailli yetkililerin Mısır’a “sınırın Gazze tarafında askeri bir operasyon planladıklarını bildirdiğini” söyledi. Habere göre İsrail operasyona nihai onay vermeden önce Mısır ile müzakere yürütecek. Yetkililer, operasyonun muhtemelen Hamas’ın bölgeden uzaklaştırılmasını ve İsrail güçlerinin koridor boyunca konuşlandırılmasını içereceğini söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir